☰ Menü
FIBROCELL
Cildimiz zamanla elastikiyetini ve gerginliğini kaybeder. Bu nedenle oluşan ince çizgileri, kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmak için cildinizin bakımı çok önemlidir.
Son zamanlarda, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ülkemizde de tercih edilen Fibrocell© , cildimize hücresel canlılığı kazandırmak amacıyla yapılan rejeneratif bir cilt yenileme (gençleştirme) tekniği’den biraz bahsetmek istiyorum.
Zamanın etkilerini geri çeviren teknikle diğer alternatif uygulamalara nazaran tedavinin olumlu sonuçları yapıldığı günden itibaren giderek artan seviyede gözlenir. Fibrocell, alışılagelmiş dolgu maddelerinden farklı olarak uzun etkili bir yöntemdir. Dolgu maddelerinin aksine, kişinin kendi hücrelerinden elde edilen bir yöntem olarak, kişinin doğal güzelliğini ortaya çıkartmaya yardımcı olur, cildini yeniler. Fibrocell uygulaması ile istenmeyen yan etkilerinin olmayışı önemli bir avantaj sağlar.

1.FibroCell nedir?
Doku mühendisliği, belirli bir organdan izole edilen hücrelerin gerekli büyüme faktörleri ve diğer etken maddelerin eşliğinde uygun bir matriks içerisinde proliferasyonu ile birlikte daha sonrasında implantasyonuna dayanan bir tekniktir. Hücresel tedaviler doku mühendisliğinin parçalarından biridir. Hücre, doku mühendisliğinin temel unsuru olup bozulan bir dokunun rejenerasyonundan sorumludur. Hücresel tedaviler özellikle sağlık alanında yüz güldürücü sonuçlar vermekte ve tercih edilerek kullanılmaktadır. FibroCell hastanın kendi hücrelerinden elde edilen, zamanın etkilerini geriye çeviren Otolog Fibroblast Hücresel Tedavi yöntemidir.

2. Kullanım alanları nelerdir ?
Kapanmayan kronik yaraların tedavisindeMezoterapi ile yapılabilecek yüz yenileme ( Facial rejuvenation ) uygulamalarındaAkne veya suçiçeği gibi rahatsızlıklar sonrası oluşan çukurların doldurulmasındaYanık, geçirilmiş cerrahi ya da travmaya bağlı oyukluk ve nedbelerin tedavisindeDudakların dolgunlaştırılmasındaYüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır.

3. Avantajları nelerdir ?
*Toksik değildir.
*Kalıcı ve uzun etkilidir.
*Karsinojenik değildir.
*Teratojenik değildir.
*Allerjik değildir.
*Hayvansal hastalık oluşturma riski yoktur.
*Yeterince elastiktir.
*Enjekte edildiği yerden başka yerlere kaymaz.
*Herkeste aynı etkilidir
*Güvenlidir.

4. Biyopsi alımı, biyopsi tekniği ve biyopsi lojistiği
Hastanın güneş görmemiş kulak arkasından ya da kol içinden steril şartlarda 3,0mm’lik punch biyopsi ile mercimek tanesi büyülüğünde 1 adet doku biyopsisi alınır. Herhangi bir alerjik reaksiyonu önlemek amacı ile, fibroblast üretimi, hastanın kendi serumu ile yapılmaktadır. Bu nedenle, biyopsi esnasında, biyokimya laboratuvarlarında kullanılan sarı tüplere alınan 60cc kan da biyopsi ile birlikte alınır.Her iki malzeme de soğuk zincir ile laboratuvara gönderilir ve üretime alınır.

5. Kontrendikasyonları Nelerdir ?
Hastanın kendi hücrelerinden hazırlandığı için bilinen bir kontrendikasyon bilinmemektedir. Hamileler üzerinde bir çalışma yapılmadığından dolayı hamilelerin uygulama dışında tutulması daha uygundur.

6. Uygulama yöntemi
Kollajen üretim uyarımı yapılacak yerlere 30G incelikte 12 -13 mm uzunlukta steril enjektör ile enjekte ederek kullanılır. Kırışıklık düzeltmede en sık yapılan bölgeler glabellar bölge, göz kenarı kazayağı bölgesi, burun dudak hattı, dudak kenarıdır.Rejuvenasyon için mesoterapi ile ve yara tedavisi için enjeksiyon ve kollajen membran ile örterek kullanılabilir. En yaygın uygulama tekniği intradermal enjeksiyon şeklindedir ve 3-6 hafta ara ile 3 tekrar olarak yapılır.

7. Bir oturumda maksimum ne kadar implante edilebilir?
Normal şartlar altında alınan mercimek tanesi büyüklüğündeki biyopsiden 5-10mL hacminde cc’sinde 10 milyon hücre olacak şekilde üretebilir. Bunun 1-2 mL’sini ilk enjeksiyon için hekime gönderilir. Geri kalan hücreleri ise kademeli dondurma tekniği ile (yaklasık 6-8mL) sıvı azot buharında saklanır.

8. Uygulama sonrasında yapılması gerekenler nelerdir ?
Hastanın uygulama sonrası hemen sıcağa/ güneşe çıkması, deniz ve havuza girmek uygun değildir. Kuvvetli ve direk gelen güneş ışığından kaçınmaları tavsiye edilmektedir. Gündüz şartlarında yüksek değerli güneş koruyucu kremler (SPF, Sun Protection Factor) ve geniş kenarlı şapkalarla yüz güneşten korunmalıdır.
Yara iyileşmesinin erken dönemlerinde, güneşlenmek ya da ultraviole salonlarında bronzlaşmakı skarlı alanlara zararlı etki yapar. Ayrıca sıcak skarlı alanlarda kaşıntıya neden olur. Bu nedenle erken dönemde güneşte yanmaktan ve brozlaşmaktan kaçınmak gereklidir.Uygulama yapılmadan bir gün önce kullanılıyorsa kan inceltici tedavinin kesilmesi gereklidir.

10. İyi sonuç alabilmek için izlenecek yollar nelerdir ?
Uygulamaya destek için diğer önlem ve faktörlere dikkat etmek gerekir. Yeterli su içmek,düzenli cilt bakımı yapmak, sigara içmemek, aşırı mimikten kaçınmak gerekir.

11.Uygulama sonrası ilk etkileri ne kadar sürede görülür ?
Hastaya bağlı olarak değişebilmekle birlikte ilk etkiler 2. enjeksiyondan sonra yani 3–4 hafta içinde görülür.

12. Uygulamanın etki süresi ne kadardır?
Otolog fibroblast enjeksiyonu iyileşmenin dereceli olarak 12 aya kadar arttığı dinamik ve canlı bir protein tamir sistemi sunar. Bu iyileşme uzun sürelidir ve bilim adamlarının araştırmalarına göre 4,5 yıldan sonra bile iyileşmede bir bozulmaya rastlanmaz.

13. Uygulama sonrası yüzde görülebilecek yan etkiler nelerdir?
Uygulama sonrasında yüzde şişkinlik, morluk vb. nadiren de olsa allerjik reaksiyonlargözlenebilir.
Uygulamalar
LAZER EPİLASYON MEZOTERAPİ KİMYASAL PEELİNG LİPOLİZ (Bölgesel Zayıflama) BOTOX DOLGU TEDAVİSİ MEZOLİFTİNG CİLT HASTALIKLARI BENLER GÜNEŞTEN KORUNMA SAÇ DÖKÜLMESİ KRYO TERAPİ DERMATOLOJİK UYGULAMALAR PASİF JİMLASTİK SAÇ MEZOTERAPİSİ LAZERLE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ ENZİM PEELİNG DERMATERAPİ PRP TEDAVİSİ FRAKSİYONEL LAZER METABOLİK BALANCE SPOT PEELİNG THREAD LİFT FIBROCELL GENÇLİK AŞISI
0216 391 20 00
Aziz Mahmut Hüdai Mah. Halk Cad. Şişik iş merkezi No: 50/5
Üsküdar -İSTANBUL
web_tasarımı_medyatör